Czas ważnych decyzji i poznawania siebie

Liceum – czym tak naprawdę jest szkoła średnia?

Ostatni etap obowiązkowej edukacji (który można przerwać w trakcie) to trzy lata liceum, cztery lata technikum lub 5 lat w szkole branżowej (jeżeli chcemy ukończyć szkołę pierwszego i drugiego stopnia). Skupmy się na liceum, które nadal cieszy się wśród uczniów największą popularnością. W jaki sposób wykorzystać te trzy lata, które spędzimy w liceum? Szkoła średnia to czas, który warto poświęcić na poznawanie samego siebie. Warto znaleźć czas zarówno na naukę, podręczniki do liceum i repetytoria maturalne z pewnością pomogą przygotować się do egzaminu dojrzałości, jak i na nawiązywanie wartościowych relacji i dowiedzenie się, czego oczekujemy od swojej najbliższej przyszłości. Oczywiście nikt nie mówi, że decyzje, które podejmiesz będą w stu procentach wiążące i bez możliwości zmian. Jednak warto wykorzystać te trzy lata, żeby zdecydować o swojej przyszłości w jak najbardziej świadomy sposób.

Nie tylko matura

Wielu osobom mogłoby się wydawać, że w szkole średniej, podręczniki do liceum oraz materiały przygotowujące do matury staną się ich głównym towarzystwem. Częściowo jest to prawdą. Warto wykorzystać te trzy lata na spokojne i dobre przygotowanie się do egzaminu dojrzałości. Jednak dużym błędem jest poprzestanie na uczeniu się do matury. Owszem jest ono bardzo ważne i powinniśmy poświęcić na nie dużo czasu. Liceum to czas podejmowania decyzji odnośnie wyboru kierunku studiów lub zrobieniu sobie przerwy. Należy mieć świadomość, że jeżeli zmarnujemy pierwsza dwa lata szkoły średniej, to w ostatniej klasie może nam być trudno jednocześnie uczyć się i powtarzać materiał do matury, a także zbierać informacje na temat różnych uniwersytetów i politechnik oraz oferowanych przez nich kierunków.

Korzystaj z czasu, który masz!

Trzy lata spędzone w liceum to czas, który możesz dobrze wspominać. Wystarczy, że postarasz się go wykorzystać. Nie tylko na przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Liceum to czas dojrzewania, poznawania samego siebie i szukania odpowiedzi na temat tego, czego chcesz od życia. W liceum warto próbować nowych rzeczy, rozmawiać z osobami, które studiują interesujące nas kierunki, odwiedzać uczelnie, które bierzemy pod uwagę. Oprócz uczelni warto również zainteresować się różnego rodzaju wymianami i programami, które dedykowane są młodym ludziom. Pamiętaj, że od razu po maturze nie musisz iść na studia. Ważne, żebyś świadomie był w stanie podjąć decyzję odnośnie tego, co zamierzasz robić po zdaniu egzaminu dojrzałości.

Tło zdjęcie utworzone przez pressfoto - pl.freepik.com