Liceum – czas, który warto wykorzystać

Nie tylko przygotowanie do matury

Patrząc na podręczniki do liceum, można dojść do wniosku, że uczniowie szkół średnich całe życie poświęcają na naukę. Ilość materiału, który powinni przerobić przez trzy lata, może przerażać. Jednak patrzenie na czas, który spędzisz w liceum, tylko i wyłącznie jako czas na przygotowanie się do matury, jest dużym błędem. Owszem, bardzo istotne jest wyrobienie sobie nawyku regularnego uczenia się i systematyczne poświęcanie czasu na powtarzanie przerobionego materiału. Dzięki temu unikniesz potem stresu związanego z brakiem pewności, dotyczącego twojej wiedzy i umiejętności.

Jednak czas spędzony w szkole średniej, to również świetny czas na poznawanie samego siebie. Zwłaszcza pierwszy rok liceum, to dobry moment na czytanie o różnych kierunkach studiów, chodzenie na wykłady pozwalające na wstęp wolnych słuchaczy, rozmawianie z osobami, które robią rzeczy, które wydają ci się interesujące. Próbuj, dowiaduj się, poznawaj – dzięki temu łatwiej będzie ci wybrać kierunek studiów lub też podjąć decyzję o tym, że chcesz np. wyjechać na jakąś wymianę, pójść do pracy, czy też załapać się do jakiegoś konkretnego programu, wspierającego strat młodych przedsiębiorców. W trzeciej klasie, kiedy będziesz musiał podjąć decyzję o swojej najbliższej przyszłości, może się okazać, że ze względu na dużą ilość nauki do matury, zwyczajnie nie masz czasu na zebranie takiej ilości informacji, która pozwoliłaby ci na świadome zadecydowanie “co dalej.”

Liceum – czas na rozwój i poznawanie siebie

Ucząc się do matury, warto wykorzystywać podręczniki do liceum, łącząc korzystanie z nich, z przerabianiem repetytorium maturalnego. Repetytorium maturalne to taka “wiedza w pigułce,” która świetnie się sprawdza podczas powtarzania materiału. Szczególnie repetytoria, które mają podsumowanie każdego działu. Takie podsumowanie idealnie nadaje się do szybkiej powtórki, pozwalającej na utrwalenie wiadomości.

Czas spędzony w szkole średniej to dobra okazja do lepszego poznania samego siebie, a także do nawiązania wartościowych znajomości. Różne koła naukowe, sekcje sportowe i zajęcia dodatkowe, to dobre miejsca na nawiązanie ciekawych znajomości. Należy pamiętać, że posiadanie wartościowych przyjaźni, jest swego rodzaju inwestycją. A szkoła średnia to dobry czas na nawiązywanie ich. Szkoła średnia to trzy lata, które warto wykorzystać na przygotowanie się do matury, na zastanowienie się, czego chcesz od życia, poznanie ciekawych ludzi, a także samorozwój i poznanie samego siebie.

Szkoła zdjęcie utworzone przez pressfoto - pl.freepik.com